Ara

Pandemide Neler Planladık, Ne Kadarını Yaptık?

Güncelleme tarihi: May 7

Merhaba!


Hepimizin bildiği gibi ülkemizde ne yazık ki 11 Mart 2020 tarihinden bugüne, bir yılı aşkın bir süredir Covid 19 pandemisi devam ediyor.


Korona virüsün ülkemizde görüldüğü ilk anlarda kimimiz bu virüsün varlığına ve etkilerine inanamazken kimimiz önlemler alarak korunmaya çalıştı. Ciddi sağlık problemlerine sebep olabilen bu virüsten korunmak için yaşam biçimimizi bir hayli değiştirmek zorunda kaldık. Halen daha bu duruma alışabilmiş değiliz çünkü almak zorunda olduğumuz önlemlerle sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan, iş, okul vb birçok yerden fiilen uzak durmak zorunda kaldık ve bu biz sosyal varlıklar için hiç kolay değil...


Diğer yandan, bu düzene uyum sağlamayı kolaylaştırmak için güzel şeyler yapma fırsatımız da oldu tabi☺️ Çoğumuz daha önce sürekli olarak ertelediği şeylere zaman ayırabildi. Kendini geliştirmek adına yeni hobilere yönelenlerimiz oldu. Daha fazla kitap okumak, film/dizi izlemek, egzersiz yapmak, eğitim almak gibi bir takım planlar yaptık. Ailelerimiz ve diğer sevdiklerimiz ile daha fazla zaman geçirebildik ya da kendimizle baş başa kalma fırsatı yakaladık ve belki de daha önce farkında olmadığımız yönlerimizi keşfettik. Yani bütün bunlarla birlikte Covid 19 ile yaşamayı öğrenmeye ve bu sürece uyum sağlamaya başladık.


Daha önce olmadığı kadar zamanımızın olduğu bu bir yılı aşkın sürede (her şey online yapılmaya başladığı için eskisinden daha çok zaman sıkıntısı yaşayanlarımız da olabiliyor tabi ) son zamanlarda çevremden sıkça duyduğum "Pandemi başladığında söylediğimiz, planladığımız neyi yaptık ki?" cümlesi bu ilk yazımın konusunu oluşturdu çünkü benim bu süreçteki deneyimim biraz farklı. Bende çoğumuz gibi başlarda uyum sağlamakta şuan olduğundan çok daha fazla zorlansam ve ne yapacağımı bilememiş olsam da; bir süre sonra bu durumu kolaylaştırmak için planladığım çoğu şeyi gerçekleştirebildiğim bir sürece başladım.


Peki nasıl?


Bunda, Psikolojinin bir alt alanı olan Spor ve Egzersiz Psikolojisi üzerine almakta olduğum eğitimlerden edindiğim bilgileri günlük hayatıma nasıl uygulayabileceğimi düşünüyor olmamın etkisi büyük ve sizlerle de bilimsel temele dayanan bu yöntemleri günlük hayatınıza nasıl uygulayabileceğinize dair birtakım bilgiler paylaşmak istiyorum.


Bu konu ilginizi çekiyorsa kendi deneyimimden örnek vererek aktarmaya çalıştığım uygulamaya yönelik yöntemleri bulabileceğiniz "Hedefe Koşmak!" isimli yazıma göz atabilirsiniz!

47 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör